Friidrott

Resultatbörsen
Götalandsmästerskap 13-14 år, Högby, Öland.
Pojkar 14
80 meter +2,2 meter/sekund
1. Joel Priore, Lerum, 9,50 (9,62 i semifinalen -0,2, klubbrekord)
2. Oskar Bengtsson, IF Udd, 9,53
300 meter
1. Adam Thell, IFK Lund, 38,47
2. Joel Priore, Lerum 38,51, klubbrekord
Final B
3. Lukas Mindelsohn, Lerum, 41,04 (40,63 i försöket)
2 000 meter
8. Arvid Backteman, Lerum, 6.42,97
Höjd
5. Erik Bohman, Lerum, 1,62, personligt rekord
Längd
9. Lukas Mindelsohn, 5,07 +1,6
Pojkar 13
Höjd
7. Kalle Eriksson, Lerum, 1,43
Stav
2. Kalle Eriksson, 2,50
5. Linus Pihl, Lerum, 2,30, samma höjd som trean
Längd
7. Linus Pihl, 4,98 +3,1
9. Elias Strid, Lerum, 4,95 +4,3
Diskus
4. Elias Strid, 30,32
Flickor 14
800 meter
5. Stina Pettersson, Lerum 2.28,67
2 000 meter
5. Stina Pettersson, 7.17,83
80 meter häck, +3,2
1. Olivia Stridh, Ystad, 11,90
2. Cindy Darrell, Ullevi, 12,23
Semifinal +2,8
2. Wendela Yhlen Graf, Ullevi, 12,50, ej till final
300 meter häck
1. Stridh, 45,15
2. Wendela Yhlen Graf, 47,86
Höjd
8. Agnes Dahlberg, Lerum, 1,52
Längd
6. Cindy Darrell, 5,16 +3,1
Tresteg
1. Tuvalisa Rosenkvist, Tjalve, 11,29, +1,9
3. Wendela Yhlen Graf, 10,98, +3,5, 10,96 +1,3 personbästa
Slägga
16. Sarah Pettersson, Lerum, 22,96
Flickor 13
60 meter semifinal 1, +0,4
6. Ebba Toorell, Lerum, 8,84
200 meter B-final
3. Karin Tebelius, Lerum, 29,83 (27,90 i försöket)
60 meter häck, semifinal 1, +2,8
5. Vanna Darrell, Lerum, 10,56 (10,32 i +2,2 i försöket)
Semifinal 2, +1,7
3. Karin Tebelius, 10,09 (0,06 från final)
200 meter häck, +2,5
1. Karin Tebelius, 29,58
2. Annie Berntsson, Brattås CK, 29,60
Höjd
6. Vanna Darrell, 1,46, tangerat personbästa
11. Ebba Toorell, 1,46, tangerat personbästa
Stav
1. Ebba Krüeger, MAI, 3,30
2. Vanna Darell, 2,85, klubbrekord
4. Alisia Hallner, Lerum, 2,30
7. Elin Tegnér, Lerum, 2,20
Längd
21. Tuva Dahlgren, Lerum, 4,62 +2,2
31. Elin Tegnér, 4,35, +1,6
38. Alisia Hallner, 4,12, +2,2
Kula
6. Ebba Toorell, 12,04
Diskus
6. Ebba Toorell, 27,13
Spjut
7. Tuva Dahlgren, 26,53
8×200 meter, distriktslagstävling
1. Göteborg (bland andra Karin Tebelius) 3.47,28
2. Skåne 3.47,96
SM-JSM-USM mångkamp
F17, sjukamp
1. Ida Thunberg, IK Stål, 5440 poäng
4. Johanna Andersson, IK Lerum Friidrott, 4266
7. Linnéa Åberg, Lerum, 3003
Flickor 16, sjukamp
1. Erika Wärff, MAI, 5319 poäng
8. Sara Dahlén, Lerum, 3396
10. Nora Bankel, Lerum, 2885
F15, sexkamp
1. Klara Rådbo, Hammarby, 4156 poäng
4. Ebba Hager, Lerum, 3531 (trean hade 3575 poäng)
10.Ella Darrell, Lerum, 3208
11. Elvira Carlén, Lerum 3204
14. Linnéa Pihl, Lerum, 2744
Risveden terräng,18,6 kilometer
Män
1. Olle Dahlberg, Solvikingarna, 1.14,22
2. Filip Helmroth, IK Lerum Friidrott, 1.16,26
3. Patrik Lindegårdh, Tolered-Utby OL, 1.17,32
4. Svante Lundgren, Solvikingarna, 1.18,35
5. Johannes Öhlin, Solvikingarna, 1.18,38
6. Joakim Engström, Kongahälla AIK, 1.19,11
7. Johan Bornhall, Högsbo AIK, 1.19,51
8. Karl Linell, Midroc, 1.20,18
9. Pontus Larsson, FBC Lerum, 1.20,18
10. Anders Ternow, 1.20,24
Lag
1. Solvikingarna
Olle Dahlberg, Svante Lundgren, Johannes Öhlin
2. Lerum Friidrott
Filip Helmroth, Patrik Bråvi, Mikael Zackrisson.
3. Solvikingarna
Markus Wickström, Carl Olsen, Viktor Roos.
Kvinnor
1. Sara Kruse Eén, Solvikingarna/Icebug 1.21,43
2. Karin Lundin, Kakan Och Mackan, 1,25,19
3. Emma Andersson, Ingared, 1.33,09
4. Sofia Asplund, OK Norrvirdarna, 1,33,58
5. Christin Ljungars, Solvikingarna, 1.35,46
6. Maria Andersson, Friskis Kungälv, 1.38,27
7. Jenny Wahlgren, 1.38,31
8. Åsa Hedström, OK Skogshjortarna, 1.38,32
9. Maria Olsson, Lindome Outdoors, 1.39,06
10. Karin Meyer Brodahl, Lerums Engergi, 1.39,11
Lagtävlingen
1. Solvikingarna
Sara Kruse Eén, Cristin Ljungars, Malin Larsson.
2. Lonesome Runners
Johanna Svensson, Sara Nilsson, Carola Pfeiffer Moseson.
3. Lerum Friidrott
Ulla Norlin, Annelie Jansson, Anette Lerneryd.
Flickor 06, 1,5 kilometer
1. Olivia Sanvincenti, Sjöviks SK 7,53
2. Jennifer Wennergren, Lerums IS 7,55
Flickor 07, 1,5 kilometer
1. Viktoria Wedberg 7,23
Flickor 08, 1,5 kilometer
1. Wilma Agerskog, 8,58
Flickor 09, 1,5 kilometer
1. Hilma Axelsson, 8,49
Pojkar 06, 1,5 kilometer
1. Isac Svedin, Lekstorps IF 6,38
Pojkar 07, 1,5 kilometer
1. Oskar Bjurströmmer, Sävedalen 6,47
2. Nils Johner, Lerum Friidrott 6,5
Pojkar 08, 1,5 kilometer
1. Herman Bråvi, Lerum Friidrott, 7,46
Pojkar 09, 1,5 kilometer
1. Carl Aronsson, Sjöviks SK 7,43
Flickor 03, 3 kilometer
1.Moa Hallbäck, 14,44
Flickor 04, 3 kilometer
1. Frida Löfgren, Alingsås Triathlonklubb 15,06
Flickor 05, 3 kilometer
1. Josefine Öhrvall, 13,29
Pojkar 03, 3 kilometer
1. Ludvig Davidsson, Sinesyra, 11,48
Pojkar 04, 3 kilometer
1. Ludvig Hedström, Skogshjortarna 13,33
Pojkar 05, 3 kilometer
1. Adam Sörqvist, Lerum Friidrott 12,20
Kommentera
Dela innehållet

Du måste ha ett konto och vara inloggad för att kommentera.


Logga in
Registrera dig
Glömt lösenord?

Logga in

Registrera dig

Lämna korrekta uppgifter. Kommentarer med oriktiga uppgifter godkänns inte.

Genom att skapa ett användarkonto så godkänner jag också reglerna för kommentering.
Obs. Enligt lag har du ett personligt juridiskt ansvar för det du skriver.

Glömt lösenordet?

Skriv in ditt användarnamn eller e-post för att få tillbaka det

veckansluncher