Från vänster: Jenny Larsson, ordförande i ungdomssektionen, Deli Berisha, kontorschef Länsförsäkringar i Lerum, Sara Larsson, sekreterare i ungdomssektionen och Stefan Larsson. föreningens ordförande.
Från vänster: Jenny Larsson, ordförande i ungdomssektionen, Deli Berisha, kontorschef Länsförsäkringar i Lerum, Sara Larsson, sekreterare i ungdomssektionen och Stefan Larsson. föreningens ordförande.

Stipendium till Nääs Ridförening

Ridning

Satsningen på ungdomsverksamheten har gett Nääs Ridförening stipendiet Lovande förebilder. Priset delas årligen ut av Länsförsäkringar Älvsborg till en förening i Lerums kommun som aktivt arbetar med att skapa en mer meningsfull fritid för barn och ungdomar.

Checken på 10 000 kronor fick några av medlemmarna ta emot i klubbens ridhus.

”Man tar ett stort socialt ansvar för sina medlemmar. Klubben jobbar utifrån en positiv värdegrund och erbjuder utöver själva utövandet även en mötesplats präglad av öppenhet”, står det i motiveringen.

Kommentera
Dela innehållet

Du måste ha ett konto och vara inloggad för att kommentera.


Logga in
Registrera dig
Glömt lösenord?

Logga in

Registrera dig

Lämna korrekta uppgifter. Kommentarer med oriktiga uppgifter godkänns inte.

Genom att skapa ett användarkonto så godkänner jag också reglerna för kommentering.
Obs. Enligt lag har du ett personligt juridiskt ansvar för det du skriver.

Glömt lösenordet?

Skriv in ditt användarnamn eller e-post för att få tillbaka det

veckansluncher