LKK värvar Årets tränare

Konståkning

Efter ett par talangfulla nyförvärv på isen värvar Lerums Konståkningsklubb även en meriterad tränare. LKK har gjort klart med Tamara Kuchiki , som börjar hos klubben den 1 januari 2019.
Tamara kommer ursprungligen kommer från USA och har en bakgrund som konståkare på högsta nivå. Idag är hon en av de ledande elittränarna i Sverige och fick bland annat utmärkelsen Årets tränare 2017-18 av Föreningen Svenska Konståkningstränare. Hon kommer närmast från Kungsbacka KK och tränade dessförinnan Landvetter KK.

”Med Tamara kommer vi att kunna ta nästa viktiga steg i utvecklingen av vår verksamhet i vår strävan att blir Sverigeledande i alla våra verksamheter”, skriver klubbens ordförande Helena Rosén Andersson i ett pressmeddelande.

Hon kommer att leda klubbens elitsatsning tillsammans med den nuvarande tränaren Girts Jekabsons.