• Foto: Fredrik Aremyr
    Lerums IS F03 vann Gothia Cup.
  • Foto: Anders Lundgren
    Ottilia Lundgren, SM-vinnare i young rider.

En medaljrik idrottssommar

Allmänt

Många av kommunens idrottare har firat triumfer i sommar. Det har blivit medaljer både på svensk och utländsk mark.

RIDNING: Nääs Häst- sportförening har haft en framgångsrik sommar med bland annat tre SM-medaljer i Eskilstuna. Ottilia Lundgren följde upp förra årets JSM-guld och brons i young rider med ett guld i young rider. Emma Emanuelsson tog silver i seniorklassen där även Linn Widmark placerade sig högt upp i resultatlistan med en fjärdeplats. Klubben tog ytterligare ett silver genom Lisa Nyhus, i inverkansridning för ponny, kategori D.

FOTBOLL: Lerums IS F03 tog sig återigen till Gothia Cup-final och efter förra årets snöpliga förlust på straffar blev det nu guld. Detta efter seger mot danska Viborg Q med 2–0. Båda målen kom i andra halvlek genom flicklandslagsspelarna Hanna Wijk och Alice Söndergaard. Laget kan stoltsera med en lång rad av Gothia Cup-pokaler – ett guld, ett silver och tre brons. Guldet innebar klubbens andra seger i Gothia Cup. 1982 vann klubbens P71:or, med bland annat Alice pappa Joakim Söndergaard i laget.

SEGLING: Martina Carlsson från Lerums Segelsällskap har tillsammans med Amanda Ljunggren från Marstrand tagit tre meriterande medaljer i 29er. Den största framgången är bronset i Youth Sailing Worlds (ungdoms-VM). Medaljen var Sverige första på sex år. I överlägsen stil har de även blivit svenska juniormästare och vunnit öppna VM, som liksom UVM avgjordes i Polen.

BORDTENNIS: Två spelare från Lekstorps IF spelade EM i Ostrava, Tjeckien, i början på juli. Lea Tveit Muskantor, 15 år, tillhör kadettlandslaget och Matilda Hansson, 16 år, juniorlandslaget. I singelturneringen åkte Matilda Hansson ut och hamnade i ett b-slutspel, som hon lyckades vinna i konkurrens med 50 landslagsspelare i 18-årsåldern. Lea Tveit Muskantor placerade sig bland de 32 bästa i huvudturneringen och bidrog till att Sverige tog sig från b- till a-gruppen.

FRIIDROTT: Två atleter från Lerum Friidrott tog två brons var i JSM respektive USM. Kalle Wållgren kom trea på både 400 meter och 400 meter häck i P19-klassen i Göteborg och i Trollhättan tog Nils Olsson brons på 2 000 meter och 1 500 meter hinder i P15.

ENDURO: Emelie Borg Nilsson har tävlat intensivt och vann en deltävlingsseger i Sydcupen i Helsingborg. Föraren från MA Lerum har även varit nära pallen vid två tillfällen när hon kom fyra i Stångebroslaget i juli och i helgens SM-deltävling i Vetlanda. I Vetlanda var hon bara 4,5 sekund ifrån tredje- platsen. En sönderkörd fotpinne gjorde att det inte blev något brons.