Tre Lerumsspelare i TV-pucken

Ishockey

ISHOCKEY: Tre spelare från kommunen är uttagna till årets upplaga av TV-pucken, som startar på Gotland på fredag.

LBK:s forward Emilia Bergeby Hallbeck är född -06 och spelar till vardags i klubbens pojklag i åldersklassen. Hon får nu plats i Göteborgs lag för spelare födda -04. Det är första året som TV-pucken arrangeras även för tjejer, vars distriktslag fram till 2018 gjorde upp i turneringen Stålbucklan.

I Göteborgs pojklag är forwarden Gustav Svantesson uttagen. Efter elva år i LBK gick han efter förra säsongen till Frölunda, där han nu tillhör klubbens U16 Elit. Förra året var Lerumskillarna Erik Fernhall, Jesper Ahl och Philip Liljevald med och vann Göteborgs första guld på tolv år och även i år mönstrar Göteborg ett starkt lag, som gått obesegrat genom två träningsturneringar.

Ytterligare en LBK-spelare, målvakten Ludvig Persson, har blivit uttagen till turneringen i det så kallade SIF-laget. Detta lag består av spelare som hamnat precis utanför sina distriktslag. I klubblaget spelar Ludvig Persson med både -04 och J18-laget.