33-åring startar ny bostadsrättsförening i Lerum

Den 9 mars registrerades det nya bolaget Bostadsrättsföreningen Fastighet Björkenäs hos Bolagsverket.

ANNONS
usernewspaperlogoutofferarrowcommentsSökSuperlokaltclockplaytwitterfacebookinstagramNotifikationerNotifikationer avNotifikationerstampenpencilusersusers outlinedclocklockdatabasecheckbox-checkedcheckbox-uncheckedlikecheck_circleexclamation-solidgrade

Bolaget har sitt säte i Lerum och har som sin verksamhet att "främja medlemmarnas ekonomiska intressen genom att upplåta bostadslägenheter och lokaler till nyttjande i föreningens hus, utan tidsbegränsning". Styrelseordförande är Nicklas Bylund, 33 år.

Bostadsrättsföreningen Fastighet Björkenäs

Fullständig verksamhetsbeskrivning för Bostadsrättsföreningen Fastighet Björkenäs lyder: "Föreningen ska främja medlemmarnas ekonomiska intressen genom att upplåta bostadslägenheter och lokaler till nyttjande i föreningens hus, utan tidsbegränsning. Upplåtelsen får även omfatta mark som ligger i anslutning till föreningens hus, om marken ska användas som komplement till bostadslägenhet eller lokal. Bostadsrätt är den rätt i föreningen som en medlem har genom upplåtelse. En medlem som har en bostadsrätt kallas bostadsrättshavare."

nybildat bolagLerum
Bylund, Nicklas BenjaminLerum
Klavenholdt, Siv AnnikaLerum
Åkesson, Anders JosefLerum
Bergslätt, Olivia Linn CeciliaLerum
Svensson Landhage, Josefina Jenna CLerum

Glöm inte att ladda ner vår nyhetsapp till din mobil:
1. Sök på Lerums Tidning i Appstore eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på "hämta" eller "installera".
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på "öppna" för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm i mobilen bland dina andra appar.

ANNONS